Rekonstruiramo postojeću kuću u Samoboru i nismo u najboljim odnosima sa susjedima. Mislimo da nam je ušao u dio parcele svojom ogradom. Može li nam on raditi probleme prilikom ishođenja građevinske dozvole za rekonstrukciju, kako da se unaprijed osiguramo prije nego uđemo u trošak izrade projektne dokumentacije i ishođenja dozvole?
odgovara:
Ivan Dragičević, mag.iur.
S obzirom da smatrate da Vam je susjed ušao u dio nekretnine u Vašem vlasništvu, primarno predlažemo da angažirate ovlaštenog inženjera geodezije koji će utvrditi stvarno stanje na nekretnini tj. da li je došlo do uzurpacije dijela Vaše nekretnine.
Ovisno o nalazu i mišljenju ovlaštenog geodeta postoji nekoliko pravnih rješenja radi zaštite prava vlasništva npr. tužba za smetanje posjeda, vlasnička tužba, postupak za uređenje međe i sl.
Neovisno o gore opisanom, smatramo da nema zapreke za izdavanje građevinske dozvole s obzirom da ste vlasnik nekretnine na kojoj namjeravate izvesti rekonstrukciju te sukladno Zakonu o gradnji imate dokaz pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole.
Vezano za dio u kojem tražite pojašnjenje 'može li nam on (susjed) raditi probleme prilikom ishođenja građevinske dozvole za rekonstrukciju', skrećemo pažnju da prema članku 115. Zakona o gradnji tijelo graditeljstva (dakle tijela koje izdaje građevinsku dozvolu) dužno je stranki prije izdavanja građevinske dozvole pružiti mogućnost uvida u spis predmeta radi izjašnjenja, te se citiranom normom propisuje i da je stranka vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči s nekretninom za koju se izdaje građevinska dozvola.
Dakle, kao što je vidljivo iz citirane norme Zakona o gradnji, vlasnici susjednih nekretnina su stranke u postupku izdavanja građevinske dozvole te ih nadležno tijelo poziva na uvid u spis predmeta kako bi se očitovali na okolnost izdavanja građevinske dozvole.
U praksi će to značiti da takve stranke ('susjedi') mogu izvršiti uvid u projektnu dokumentaciju, izjaviti prigovor ako projektna dokumentacija nije izrađena u skladu sa postojećim propisima, ako projektirana zgrada nije izgrađena u skladu sa prostornim planom i sl.
Zaključno, napominjemo da se građevinska dozvola dostavlja strankama u postupku (dakle i 'susjedima') čime se otvara mogućnost da stranke izjavljuju pravne lijekove (žalba u upravnom postupku, tužba u upravnom sporu) na izdanu građevinsku dozvolu, a što ima za posljedicu da građevinska dozvola ne postane odmah pravomoćna i izvršna pa ste kao investitor “spriječeni” u gradnji dok se ne okončaju postupci po pravnom lijeku.